
Stari grad Ribnik (dvorac Ribnik)

Ako vas put nanese preko Karlovca put Ozlja, obiđite malo šire područje, jer krajolik je ovdje izuzetno lijep! Vozeći se uokolo, sigurno ćete naići i na Stari grad Ribnik. Auto se može ostaviti na parkingu lokalne trgovine, a cesta uokvirena drvoredom dovesti će vas ravno pred vrata dvorca.

Stari grad Ribnik rijedak je sačuvani primjer “Wasserburg” utvrde, odnosno utvrde okružene vodom. Nalazi se na nekadašnjem strateški važnom pravcu između Kranjske i Zagreba na jednu, te Ogulina i dalje prema moru, na drugu stranu.

Ime je dobio upravo po opkopu i jezeru koje ga je okruživalo, a koje je osim obrambene svrhe imalo i funkciju ribnjaka. Jezero je očito imalo stalni dotok vode, jer i danas u neposrednoj blizini protječe potok. Nekada se na njemu nalazila mlinica, a okolo su se prostirala žitna polja, te stoljetne bukove i hrastove šume. Čitavo to područje je završavalo na jugu na rijeci Kupi, koja je kroz povijest imala veliku ulogu u vodenom prometu.

Sagledavajući sve te činjenice, očito je pozicija dvorca (starog grada) bila pomno odabrana.


Promjenom ratnih doktrina, smisao opkopa se gubi, tako da u zapisu iz 1558. stoji da ribnjaka oko starog grada više nema. Današnji izgled Ribnika sugerira da je kroz povijest prolazio kroz više faza rekonstrukcije i izmjene, a sve ovisno o tome kako se mijenjao svijet i opasnosti koje su iz njega prijetile.

Smatra se da su u ranijim fazama postojale palisade (ograde od vertikalno složenih trupaca), što je u ranom srednjem vijeku bilo uobičajeno za slavenske utvrde. O jednoj takvoj smo pisali i u članku o Virgradu u Slavoniji.

Povijest starog grada Ribnika se uglavnom može pratiti u pisanim dokumentima od kraja 13. stoljeća, kada ovim područjem vladaju knezovi Babonići. Poznato je da je Stjepan Babonić sa svojih 250 konjanika sudjelovao u križarskom pohodu u “Svetoj zemlji”, te je na račun toga dodatno proširio svoje posjede i ovlasti.

Kako su prolazila stoljeća, Ribnik je mijenjao mnoge vlasnike, a najduže se zadržao u rukama Frankopana. Nakon njih dolaze Zrinski i tako sve do današnjih dana.

Stari grad Ribnik je 2002. godine sramotno prodan za sitne novce bjelosvjetskim hohštaplerima i prevarantima, samozvanoj obitelji Frankopan, koja nema veze s hrvatskom plemićkom obitelji koja je izumrla krajem 17. stoljeća. Stanoviti Vjekoslav Nikola Antun Dojmi di Delupis u Engleskoj se preimenovao u Frankopana i lažno se predstavljao po svijetu i Hrvatskoj kako bi sebi priskrbio povlastice koje mu ne pripadaju. Njegovi sinovi Petar i Nikola nastavili su sa sličnom praksom, tako da iza sebe ostavljaju propale firme i “brokerske kuće”, neplaćene dugove i slične tragove nepoštenog poslovanja, uglavnom se skrivajući iza firmi osnovanih u Engleskoj.
Nakon inicijalne devastacije koju su počeli provoditi nad dvorcem Ribnik, na opetovana upozorenja nadležnih institucija, napuštaju projekt takozvane obnove, te dvorac prepuštaju daljnjem propadanju. Tužno, jer ovo bi mogao biti prekrasan “heritage” hotel s muzejskom zbirkom, te kao takav biti turistički biser čitavog kraja.




