Proizd – rajski otok pored Korčule
Od Proizda smo imali velika očekivanja i ovaj otočić ih je uspio sva nadmašiti! Fotografije koje donosimo u članku mogu samo djelomično dočarati ono što ćete tamo doživjeti. One ne mogu vijerno prenijeti čak niti vizualni aspekt ovog otočića, a vizualno je samo mali dio cjelokupnog doživljaja. Do sada smo obišli puno toga, te možemo bez usprezanja reći da ćete na Proizdu pronaći jedan od najljepših kutaka na svijetu. Uvijek ima i onih koji to ne doživljavaju na takav način, tako da je to, kao i sve o čemu pišemo, dobrim dijelom subjektivno 🙂
Krenimo redom
Posjet Korčuli nije potpun ako ne posjetite njena dva satelita – Badiju i Proizd. Dva su to najpoznatija otočića od njih 50-ak koji okružuju Korčulu. Badija se nalazi s istočne stane otoka i do nje se dolazi iz grada Korčule. Proizd se nalazi na zapadnoj strani i do njega se dolazi iz Vela Luke (lokacija polaska brodova za Proizd: 42.961928165606565, 16.71599463776243).
Za Proizd voze redovite brodske linije koje u sezoni obično idu svako sat vremena između 10 i 13 h. Termini variraju, tako da je uputno zvati dan ranije. Ako je interes gostiju pojačan moguće su i izvanredne linije kada brodovi kreću češće. Povratak obično ide iza 16 h.
Na liniji do Proizda vozi više brodara i svi se oni međusobno koordiniraju, te kupljene karte vrijede za svakog od njih. Tako je moguće da ste jednim brodarom išli na Proizd, a da će vas drugi vratiti nazad. Cijena karte je u ljeto 2024. iznosila 15 EUR po odrasloj osobi, a putovanje traje oko 40 min.
Sam put do Proizda je zanimljiv, jer se otkriva čitav zapadni kraj otoka Korčule. Na putu se prolazi i pored opjevanog otočića Ošjaka, a na pučini su vidljivi Sušac na jugu, te Vis na zapadu.
Glavne “točke” Proizda su pristanište s južne strane, te tri plaže s njegove sjeverozapadne strane.
Idući od najzapadnije točke, to su Donji bili bok, Srednji bili bok i Veli bili bok.
Do plaža vodi pješačka staza koja kreće od pristaništa i prolazi jugozapadno od jedinog ugostiteljskog objekta na otoku. Udaljenosti od pristaništa do plaža su otprilike 450 m Veli, 700 m Srednji i 830 m Donji bili bok. Staza centralnim dijelom otoka prolazi kroz hladovinu borove šume.
Staza je dobro označena, te na mnogim mjestima ima postavljene drvene klupe i kante za smeće. Putokazi su izrezbareni, drveni. Izuzetno su nam se svidjedli svi ovi detalji i mogli bi biti uzor mnogim sličnim stazama u Hrvatskoj!
Miris borove šume i pjev cvrčaka standardni su za Dalmaciju, ali nikada ne dosade. Osjećaj divljine i izoliranosti ono su što Proizdu daju posebnu draž.
Staza se svako malo račva, te njeni ogranci vode do pojedinih plaža. Riječ je o petnaestak minuta hoda između pojedinih plaža. Zadnji dijelovi staze su osunčani, jer prolaze kroz nisko raslinje.
Osjećaj divljine i izoliranosti ono su što Proizdu daju posebnu draž
Ni na samim plažama nema puno hlada. Uglavnom ga čine oskudni zakloni iza stijena, te grmovi na rubnim dijelovima plaže. Poželjno je ponijeti suncobran i dovoljnu zalihu pitke vode.
Veli bili bok
Veli bili bok je najbliža plaža, te je na njoj i najveća gužva. Krupni obluci izgledaju atraktivno, ali nisu baš ugodni za hodanje. Posebno je bolan ulazak u more. Međutim kada pređete tu barijeru, uživat ćete u najčišćem moru koje možete zamisliti!
Sporadična područja tirkiznog mora pružit će poseban doživljaj koji ćete dugo pamtiti. Bilo je zanimljivo promatrati kako se i na najvećoj dubini vidi svaki detalj dna. “Lebdjenje” u moru i igra svjetlosti koja se reflektira od bijelog dna imaju hipnotički efekt. Ovdje se ne možete zasititi mora.
Donji bili bok – FKK
Nudističke plaže su 70-ih i 80-ih godina prošlog stoljeća bile neizostavan dio turističke ponude na Jadranu. Mjesta s natpisom FKK su se poštivala i tamo se nije odlazilo odjeven. Tijekom vremena, inflacija poštivanja učinila je svoje, tako da su i zadnji bastioni nudizma pali. Tako je i s Donjim bilim bokom. Tu smo zatekli šaroliku ekipu odjevenih, poluodjevenih i razodjevenih. Nekoliko usidrenih brodova je upotpunjavalo “šušur”. Bacili smo pogled, napravili par fotografija i otišli dalje.
Donji bili bok je prekrasan! Boja mora je iznimna, kao i pogled na otvoreno more. Biti sam na ovoj plaži sigurno je nevjerojatan doživljaj. Ovdje ćete pronaći kombinaciju kamena i oblutaka. Nismo silazili do mora da bi provjerili granulaciju žala, ali čini se da su obluci dosta manji od onih na Velom bilom boku. Ova plaža nudi ponešto za svačiji ukus.
Srednji bili bok
Ovo je druga “plaža” po redu, idući iz pristaništa. Riječ “plaža” je ovdje u navodnicima s razlogom. Već smo pisali o “igralištima prirode”, kako ih znamo zvati. To su posebna mjesta na kojima se priroda u svojoj nesputanoj kreativnosti poigrava na najnevjerojatnije načine i kreira umjetnička djela koja su van svake konkurencije (vidi članak o Kamenoj galeriji na Velebitu). Srednji bili bok je jedno takvo mjesto. Jedinstveno je i nevjerojatno u svakom pogledu. Riječi i fotografije ga ne mogu vjerno opisati, ali svejedno ćemo iznijeti svoja zapažanja i dojmove.
Srednji bili bok je kamena ploča koja se pod idealnim nagibom spušta prema moru nevjerojatne čistoće.
Priroda je ovdje eksperimentirala s bojama mora koje mi nismo uspjeli uhvatiti fotoaparatom. Ljubitelji bilo kojeg dijela spektra između svijetlo zelene i tamno plave ovdje će pronaći kutak za sebe.
U dijelovima plićaka pronaći ćete potpuno bezbojno more. Stih “prozirnije nego vitar” ovdje susreće doslovnost značenja.
Na nekim drugim dijelovima tirkiz postaje tema kreacije.
Ako ste mislili da je tirkizna jedna boja, e pa nije. Ona u sebi sadrži čitav podspektar.
Na jednoj poznatoj grčkoj plaži ljudi kao njenu posebnost navode “električno” plavu. Priroda ju je očito zamiješala u ovoj paleti na Proizdu kako bi je koristila dalje po svijetu, jer na jednom dijelu susrećemo i nju. Nešto dalje kreće pariško plava koja se nastavlja u sve tamnije nijanse modre.
Srednji bili bok je kamena ploča koja se pod idealnim nagibom spušta prema moru nevjerojatne čistoće.
Spomenuta kamena ploča, pravo je umjetničko djelo. Svaki njen dio “izrezbaren” je s posebnom pažnjom. Možete je razgledavati poput kakve galerije iako je riječ o jednom eksponatu.
Ogromna je, tako da nekoliko grupica kupača može raspršiti na način da se svaka osjeća kao da je sama na njoj!
Gledajući prema moru, u njenom gornjem desnom dijelu pronaći ćete par mjesta s hladovinom koju rade stijene. Hladovina će vas ovdje ljeti štititi do nekih 13 h. Nakon toga ste izloženi nemilosti ljetnog sunca.
Jedna od iznimno zabavnih aktivnosti je i trčanje po ploči. Nebrojno puta smo je prošli u svim smjerovima. Istražujući njen reljef, pronaći ćete bezbrojna mjesta na kojima se možete “ugnijezditi” kao u nekakvom savršenom ležaju. Ručnik vam ovdje predstavlja samo smetnju! Osjećaj povezanosti s divljinom prirode je potpun.
Otvorenost i izloženost ovo plaže pučini je nekako posebna, ali istovremeno se osjećate sigurno i zaštićeno. Ludo!!!
Ono gdje trebate paziti je sam ulaz u more. Tu dijelovi stijene znaju biti klizavi, ali nakon kraćeg istraživanja, ostali tipovi plaža će vam postati pase! Na jednom dijelu s desne strane (gledano prema moru), stijena je tako oblikovana da je možete koristiti poput tobogana!!! Za izlazak su nam se najviše svidjele dvije točka u srednjem i lijevom dijelu, gdje je priroda “izrezbarila” dva tipa stepenica uz pomoć kojih je izlazak jednostavan i zabavan. Genijalno!!!
Za ljubitelje skokova u more, ploča je na dijelu oko sredine idealna!
Na ovoj “plaži” je bilo najmanje ljudi, jer većina očito zazire od nekonvencionalnog. Nama je to dodatno uljepšalo doživljaj 🙂
Do sada smo najljepšim plažama smatrali one s najfinijim žalom, okružene stijenama i divljinom. Znamo za bar dvadesetak takvih i nikada ih nećete pronaći na službenim listama najljepših na internetu. I sva sreća da je tako i da su još poprilično skrivene!
Nakon boravka na Proizdu legitimno je zapitati se je li vrijeme da promijenimo stav? Srednji bili bok nam je pokazao da prirodu nikada ne treba uzimati zdravo za gotovo. Je li onda najljepša plaža ipak stjenovita? Kao što smo naveli na početku članka, postoje mjesta koja su jedinstvena i van svake konkurencije. Možda bi to bio najprecizniji odgovor na to pitanje 🙂