Ušće Mure u Dravu – hrvatska Amazona
Vjerojatno ste već čuli za naziv hrvatska Amazona? U početku je korišten za područje ušća rijeke Mure u Dravu, ali kasnije se proširio na čitav tok rijeke Mure kroz Hrvatsku, njenog ušća u Dravu, te dalje tokom rijeke Drave do njenog ušća u Dunav.
To je ogromno područje koje se prostire na preko 630 tisuća hektara, kroz pet županija i jedan je od posljednjih prirodnih ekosustava Europe. Iako je površinom impresivno, u usporedbi s Amazonom je minijaturno. Pa koja je onda usporedba s Amazonom?
Sličnosti koje ovo područje ima s Amazonom su prirodna dinamika rijeke bez utjecaja čovjeka, kontinuirano prirodno stvaranje novih staništa (čak 75 tipova staništa), odronjene obale ušća Mure, sprudovi, napuštena korita i meandri, “galerijske” šume koje se nadvijaju nad rijeku, guste šume oko rijeke formirane u džunglu, te iznimna bioraznolikost.
Što se tiče bioraznolikosti, dovoljno govori to da na ovom području obitava preko 200 vrsta ptica. Drava je po nekim istraživanjima naša rijeka najbogatija ribom.
Ovo područje je zaštićeno s pet razina zakonske zaštite: posebni rezervat (Veliki Pažut), regionalni park, prekogranični rezervat biosfere, ekološka mreža i NATURA 2000.
Kada smo odlučili zaviriti u hrvatsku Amazonu, postavilo se pitanje, odakle uopće krenuti? Nakon kraćeg istraživanja, upravo se ušće Mure u Dravu učinilo kao logičan izbor.
Već sami prilaz ovom području plijeni svojom ljepotom. Čitav krajolik nagovještava približavanje velikoj rijeci.
Ravnica ispresijecana nasipima i šumarcima na kraju završava velikom livadom i prilazom prizemnoj građevini oslikanog pročelja.
Ispostavilo se da je građevina napuštena i u prilično lošem stanju. Riječ je o nekadašnjoj gostionici Halaš Čarda. Naziv vuče korijen iz mađarskog jezika, a znači otprilike “ribareva gostionica”. Na internetu smo našli da je ovo nekoć bilo omiljeno okupljalište ljudi s obje strane rijeke, hrvatske i mađarske. Postojala je i brodska linija koja je vodila iz Mađarske do ispred objekta.
Ostavili smo građevinu da čeka neka bolja vremena i zaputili se malo u istraživanje okoliša. Info ploče srećemo na svakom koraku. Staze vode u oba smjera uz rijeku.
Sve što s ovog mjesta vidite su rukavci i glavni tok rijeke Drave. Ušće Mure u Dravu se nalazi nekih kilometar uzvodno. Na tablama se nude i rafting ture, tako da je možda to i najbolji način za istražiti i doživjeti ovu lokaciju.
Ušće Mure u Dravu je poznato i po jednom fenomenu koji nije toliko čest. Naime, tijekom ljetnih mjeseci ušće postaje dvobojno, s jako izraženom linijom razdvajanja dviju rijeka. Rijeka Mura, dolazeći iz smjera Međimurja, prolazi kroz meko, zemljano tlo, te je smeđe boje. Za razliku od nje, rijeka Drava ima šljunčano korito, tako da je puno bistrija i plave boje. Na dodiru dviju rijeka linija koja dijeli dvije boje proteže se dužinom od više stotina metara.
Šetnjom uz rijeku tu i tamo srećemo ponekog ribiča. Atmosfera uz rijeku je opuštajuća, ali bez nekog konkretnog plana i cilja, teško da bismo ovdje mogli potrošiti više od sat vremena. S dobrom ekipom, uz rafting i neki roštilj nakon toga, ova lokacija bi poprimila potpuno novu dimenziju. Vjerojatno ćemo se tako organizirati za drugi put!