
Dolina Slapnice (potočna dolina)
Napomena: Podaci o dužini i visinskoj razlici su dati za skraćenu varijantu staze u oba smjera. Ako se kreće od kamenoloma, staza je dugačka 13 km i 500 m visinske razlike. Ako želite ići do Draganovog mlina, dodajte još 2,7 km i 147 m visinske razlike.
Dolina Slapnice (Slapnička draga), potočna je dolina potoka Slapnica koji izvire podno Žumberačke gore. Nalazi se na području Parka prirode Žumberak – Samoborsko gorje.

Svojim tokom prikuplja vode brojnih drugih pritoka. Najznačajniji su Vranjački potok, Drenovac, Duboki potok, Jarak i Kalovka. Većina manjih potoka ljeti presuši, tako da i vodostaj Slapnice dosta oscilira.

Sam naziv “Slapnica” sugerira da potok obiluje slapovima. Uglavnom su to manji slapovi do dva metara visine, ali ova dolina je prepuna iznenađenja! Na spomenutim pritokama, vrlo blizu glavne staze, skrivaju se mnogo veći slapovi koji su jedni od najatraktivnijih u Hrvatskoj!

Planirajući ovaj izlet, od doline Slapnice smo imali osrednja očekivanja. Kako je čitav Žumberački kraj prekrasan, nismo očekivali da nešto može bitnije odskakati od toga. Međutim, Slapnička dolina je nadmašila sva naša očekivanja i ovu bi stazu svrstali među najljepše u Hrvatskoj. Time će svakako naći trajno mjesto u nekoj od naših sekcija na naslovnici!


Tehničke informacije
Prvo bismo naveli par tehničkih informacija. Iz dostupnih izvora na internetu nije nam do kraja bilo jasno dokle se može autom i s koje strane bismo trebali doći do staze. Na južnom kraju staze nalazi se kamenolom.

Logika nam je govorila da bi do tu cesta trebala biti normalna i da oko kamenoloma ima dovoljno mjesta za parkiranje. Iako nas je jedna navigacija vodila na drugu stranu staze, ustrajali smo na prilazu sa strane kamenoloma, što se pokazalo ispravnim. Isprva smo auto ostavili ovdje, ali onda nas je prošlo nekoliko auta “domaćih” registracija, što nam je sugeriralo da je šumski put u “voznom” stanju. Kako smo za taj dan imali još nekoliko drugih stvari u planu, odlučili smo malo skratiti stazu i odvezli smo se nekih 1,5 km uzvodno, do zadnjih okuka prije skupine vikendica, gdje smo parkirali uz put u dubokoj hladovini. To se pokazalo kao pun pogodak!

Glavnina staze je u stvari šumski put koji vijuga uz potok. Put je zemljano/šljunčani, prohodan za auta, uz tek tu i tamo koju omanju rupu. Negdje možda od polovice dužine, nastavlja se kao asfaltni put. Ako bi asfalt produžili sve do kamenoloma, to bi trajno uništilo draž i ljepotu ove staze. Inače nismo ljubitelji šetnje putevima, ali ovaj put pruža odličan ugođaj, uklopljen je u prirodu i ima bezbroj prilaza skrivenim oazama uz potok. Promet je vrlo rijedak. U pola dana smo sreli 5- 6 auta.

Dužina staza se može prilagoditi osobnim preferencijama. Nekakva zaokružena cjelina bi bila Kamenolom – Draganov mlin, sa skretanjima za dva velika slapa na pritokama – Vranjak i Brisalo.

Od Kamenoloma do prvog skretanja za Vranjački slap ima 2,8 km. Od tog skretanja do sljedećeg, onoga za slap Brisalo, ima dodatnih 3,2 km.

Od tu do Draganovog mlina ima još 1,3 km. Čitav put je relativno ravan, a jedini malo veći usponi su do dva spomenuta slapa. Do njih vode staze dužine 200 – 300 m koje nisu teške i savladavale su ih i obitelji s mlađom djecom.
Ako iz bilo kojeg razloga ne želite proći čitavu stazu, ali želite obići slapove, do skretanja za njih moguće je doći autom, što su neki i činili za vrijeme našeg posjeta, ali time bitno umanjujete doživljaj i ljepotu čitave staze.
Ako želite malo više izazova, stazu je moguće i produžiti. Iza oba velika slapa postoje planinarske staze koje su malo zahtjevnije i završavaju na vrhu kanjona.
Najbolje vrijeme za izlet
Treba imati u vidu da većina pritoka tijekom ljeta presuši. Ako želite vidjeti velike slapove u svoj njihovoj raskoši, pravo vrijeme za posjet bi bilo iza dužeg kišnog razdoblja. Ljepoti čitave doline značajno doprinosi vegetacija. U ovom području to znači tek od polovice travnja. Mi smo bili početkom svibnja. Vegetacija i vodostaj su bili optimalni! Temperatura je kroz jutro bila savršena, ali na povratku (oko 14 h), sa sažaljenjem smo gledali na izletnike s malom djecom, jer je s temperaturom od 25 stupnjeva, već bilo na granici ugodnog. Iako je staza većim dijelom u hladovini, mislimo da bi najbolje vrijeme za posjet bilo kroz jutro, od sredine travnja do kraja svibnja.

Vjerojatno su ovdje i kasne jeseni prekrasne, ali tek nakon obilnijih kiša koje su potrebne da napune korita potoka.
Vranjački slap (Vranjak)
Od kamenoloma do skretanja za Vranjački slap ima oko 2,8 km. Kako smo auto ostavili malo bliže, nama je trebalo 1,2 km ugodne šetnje. Čitavo vrijeme nas je pratila jutarnja svježina šume. Često smo se spuštali do same Slapnice kako bi uživali u njenim skrivenim oazama.
Skretanje za Vranjak je dobro obilježeno i ne možete ga promašiti. Uspon počinje lagano i prolazi kroz gustu vegetaciju. Staza je utabana i jasno vidljiva. Njena ukupna duljina je oko 300 m. Nakon 2/3 staze prolazimo pored impozantne stijene, izrezbarene djelovanjem vode.

Priroda je ovdje prekrasna, na momente prava džungla!

Prolazimo ispod srušenog stabla i onda dolazimo do malo strmijeg dijela staze.

Postaj blatnjavo i staza se račva u više smjerova. Kroz šipražje se nazire slap od kojeg se kaskasno spušta potok, ali ne vidimo jasno prilaz do njega.

Tek na krajnjoj točki vidimo skretanje udesno koje nas vodi do zadnje strmine kojom se uspinjemo podno litice. Prilazimo slapu sa strane. Prizor je fascinantan!

Slap Vranjak obrušava se s 15 m visine, a mi stojimo ispod njega. Ulazimo iza vodopada i kroz kapljice gledamo džunglu kroz koju smo se probili. Osmjesi nam ne silaze s lica. Kao da smo na drugom planetu!



Staza uz Slapnicu nas je već do sada oduševila, ali u ovom trenutku smo spoznali da imamo članak sa svojim stalnim mjestom na naslovnici!

Mnogi će se vjerojatno nakon ovog zapitati, da li nastaviti dalje ili su već vidjeli dovoljno. Naš savjet je, nastavite dalje!



Slap Brisalo
Skretanje za ovaj slap udaljeno je dobrih 4,4 km od skretanja za Vranjak. Staza do skretanja je i dalje uglavnom ravna, s pokojom blažom uzbrdicom. Drugi dio staze je asfaltiran. To je jedino što nam se ne sviđa, ali razumijemo da je radi lokalnog prometa trebalo zaštititi put od kiša.

Skretanje za slap vodi preko pješačkog mosta.

Prolazimo pored brojača posjeta…
Ova staza je puno blažeg uspona od one do Vranjačkog slapa i kraća je za nekih 100 m. Ukupno je duga oko 200 m.

Na dijelovima doslovno imamo osjećaj da smo u džungli!


Prolazimo uz kraću dionicu sa sajlom… Ništa ozbiljno, može se proći i bez pridržavanja. Nakon toga staza prelazi potok. Skačemo s kamena na kamen – malo avanture uvijek dobro dođe!

Na drugoj strani nailazimo na dio koji se mora proći sajlom. Vrlo je lagano, primjereno je i za djecu, a radost i malih i velikih je zagarantirana!
Vrlo brzo nakon toga dolazi se do jezerca u koje se stropoštava slap Brisalo.

I dok je Vranjak bio pomalo sramežljiv, Brisalo je vrlo eksplicitan i divlji. I iza njega se može proći, a kako ima više vode, efekt je još dojmljiviji!






Šetnica kroz dolinu Slapnice je sasvim sigurno jedna od najatraktivnijih u Hrvatskoj! Fotografije ne mogu prenijeti njenu punu ljepotu!
Još malo fotografija sa Slapnice i oko nje…















