Ušće Neretve
Za Neretvu kažu da je najhladnija rijeka na svijetu. Svakome tko se ikad ljeti išao rashladiti u njenim vodama ispod Starog mosta, ta informacija ne bi trebala biti čudna.
Rijeka je to s više lica. U gornjem toku je divlja i hirovita, a u donjem blaga i široka. Taj njen dio tvori deltu doline Neretve. Svima je poznat po uzgoju mandarina, ali i drugog voće i povrća. Jedan je to od najplodnijih krajeva Hrvatske. Svi koji voze put Dubrovnika prošli su ovom dolinom i s brojnih vidikovaca mogli su se diviti pitoresknim otočićima, jezerima i kanalima.
Međutim, malo ljudi svrati baš do samog ušća gdje se Neretva ulijeva u more.
Područje ušća Neretve posebni je ornitološko-ihtiološki rezervat u kojem se spajaju močvarni i morski krajobraz. Utočište je to mnogim životinjskim vrstama. Ovo područje je od iznimne važnosti zbog bogatstva ribljeg fonda (čak 69 vrsta), te je važno sklonište za ptice selice.
Vozeći se prema ušću, prolazi se kroz močvarno područje s rukavcima i plićinama. Čamci skriveni u šaši daju svemu neku romantičarsku notu.
Na samom ušću, obale Neretve su osigurane nasutim kamenjem. S druge strane rijeke vidljivi su brojni dokovi. Širina rijeke je ovdje oko 150 m.
Nasip je ovdje relativno uzak, tek nekih 40 m. S jedne strane je spomenuto korito Neretve, a s druge pješčana plaža. Nije to tip plaže koji bi nas mamio na kupanje, ali idealna je za odbojku ili picigin.
Ovako uokvirena konopima i trstikom, podsjeća nas na engleski tip plaža. Idealna je za zimske i proljetne piknike na suncu.
Čitavom dužinom nasipa, na nekih 100 – 200 m od obale, u moru se proteže pješčana sprud. Ovo još nismo imali prilike vidjeti kod nas.
Ono po čemu je ova punta još poznata je to da je ovo kajterski raj. U Hrvatskoj postoji više takvih lokacija koje su cijenjene među kajterima – Zlatni rat na Braču, Viganj na Pelješcu, Ždrijac kod Nina, te čitav niz lokacija u južnoj Istri i Kvarneru.
Kajtanje je popularno kroz čitavu godinu i ovdje je moguće vidjeti strane registracije usred zime.