Stari grad Sokolac – Brinje
Česta je pojava da neke jednostavne i lako ostvarive stvari u životu odgađamo, jer ih smatramo lako i bilo kada ostvarivim. Posjet Brinju spada u tu kategoriju. Utvrdu je teško ne uočiti s auto ceste na putu između Zagreba i Dalmacije i svaki put bi prokomentirali kako je jednom moramo obići. I tako je to “jednom” konačno došlo, nakon što smo to ozbiljno odlučili.
Brinje se prvi put spominje početkom 14. stoljeća, a na uzvisini usred mjesta, krčki knezovi Frankopani početkom 15. stoljeća podižu utvrdu poznatu kao Sokolac. Sokolac je bio u vlasništvu Frankopana sve do ulaska u sustav Vojne krajine kojom se formira obrambena linije kao brana turskim osvajanjima.
Ruševina je to s puno potencijala, smještena u prekrasnoj prirodi i svakako vrijedna posjete.
Okoliš utvrde je dosta uređen. Osvijetljena šetnica, igralište za djecu u podnožju, čak i stanica za električne bicikle. Sve to daje rubnim dijelovima utvrde ugođaj gradskog parka.
S druge, južne strane, taj se ugođaj gubi i ustupa mjesto jednom sasvim neočekivanom – škotskom (?!?). Naime, na brežuljcima s južne strane, livade koje okružuju ostatke utvrde i ovce koje na njima pasu, asociraju više na nekakve Škotske krajolike. Upravo ovakve stvari putovanjima daju dodatnu draž, jer nikada niste sigurni na što ćete naići.
Utvrda Sokolac je u fazi obnove, a najdalje u njoj odmakla je kapela Sv. Trojstva koja je sastavni dio kompleksa. Kapela izgleda vrlo impresivno.
Za vrijeme našeg posjeta bila je zatvorena, a sudeći po šturim informacijama koje smo pronašli na internetu, unutra je uređen i mali muzejski postav. Kroz procijep praga uspjeli smo uslikati dio njene unutrašnjosti.
Oduševila nas je svojim konstrukcijskim i ukrasnim detaljima. Lukovi oko vrata i kameni ukrasi na prozorima s južne strane, pokazatelj su visokih standarda gradnje toga vremena. Ljepota kapele daje naslutiti nekadašnju impozantnost čitavog kompleksa koji je dominirao vizurom ovog kraja.
Ruševine ostatka utvrde samo su ruševine. Po ostacima zaštitnih prekrivača i građevinskog materijala, da se naslutiti da se ovdje odavno ništa nije ozbiljnije radilo, te da će obnova vjerojatno trajati kao i kod drugih sličnih objekata diljem Hrvatske – zauvijek.
Obnovljena kapela Sv. Trojstva daje za nadu da će čitava utvrda jednom zasjati u punom sjaju!