Slap i jezero na Cetini
Uz rafting i canoeing, canyoning je svakako najpopularnija aktivnost na Cetini. To je jedini način da otkrijete sve tajne ove nevjerojatne rijeke i njenog kanjona. Ako niste ljubitelj ili niste u prilici prakticirati ovakve aktivnosti, ipak postoje načini da dođete do bar nekih skrivenih lokacija na Cetini. Ovo je upravo jedna takva. Iako je lako dostupna, dosta je skrivena i za nju zna malo ljudi.
Staza počinje na okuci 400 m sjeveroistočno od Pavića mosta. Od tu kreće makadamski put (Težačka ulica) koji vodi kroz polje, paralelno s Cetinom u smjeru istoka. Iako se autom može nastaviti makadamom sve do pred kraj staze, šteta je ovaj krajolik ne propješačiti. Suhozidi, zelenilo i nasadi uz rijeku, čitavom krajoliku daju pitoresknu notu.
Da vizura ne bude savršena pobrinuli su se brojni dalekovodi i hidrocentrala Kraljevac kao njihovo ishodište. Ako izuzmemo vizualni aspekt, nemamo ništa protiv hidroelektrana kao izvora električne energije ukoliko minimalno mijenjaju okoliš u kojem se sagrade.
Nakon 1,5 km šetnje makadamom dolazi se do velike okuke. To je i krajnja točka do koje se može doći autom. Težačka cesta nastavlja dalje uzbrdo prema selu na zapad, a staza do slapa nastavlja dalje ravno kroz šumu.
Info ploča s podacima o značajnom krajobrazu rijeke Cetine, kao i spomenute ture canyoning, nekako nam daju legitimitet objave lokacije za koju možda neki i ne bi voljeli da se sazna.
Staza se počinje spuštati prema šumu vode. Uskoro se kroz gustiš otvara pogled na brzake s desne strane. Prekrasno!
Zadnjih, možda dvadesetak metara, prelazimo po velikom kamenju koje zahtijeva sporadičnu uporabu ruku.
Pogled na slap i jezero koje se formira ispod litice na kojoj se smjestila hidroelektrana Kraljevac nešto je zbog čega s nestrpljenjem očekujemo svako sljedeće putovanje!
Rijeka Cetina prepuna je prekrasnih brzaka i slapova. Njen izvor je čudo prirode, a litice i krajolici kanjona su na momente nestvarni!