Salona
Salona je jedan od najvećih arheoloških lokaliteta u Hrvatskoj. Nalazi se 6 km sjeverno od Splita, a zapadno od centra Solina.
Zimi kada bura popusti i sunce obasja obronke Kozjaka, Salona postaje omiljeno izletište brojnih Solinjana i Splićana. Šetnja stazama među antičkim zidinama, proslave rođendana na otvorenom, badminton i druge razne igre na livadi, ljenčarenje i upijanje sunca, omiljene su aktivnosti brojnih ljubitelja boravka na otvorenom.
Iznimno je popularna među mladima!
Salona je nekoć bila metropola rimske provincije Dalmacije. Svoj nastanak veže uz ilirske Delmate koji su ovdje imali uporište i pristanište. U 3. st. pr. Kr. stanovništvo čini i dosta grčkih doseljenika iz obližnjih kolonija, te Italika. Prve zidine datiraju još iz 2. st. pr. Kr., a nakon pobjede Rimljana nad Ilirima, Salona prelazi pod upravu Rima, te u 48. g. pr. Kr. dobija status rimske kolonije i središta provincije Ilirike (kasnije Dalmacije).
Bio je to ozbiljan grad sa svom pripadajućom infrastrukturom, termama, hramovima i amfiteatrom kapaciteta 19 000 gledatelja (oko 600 m zapadno od glavnog lokaliteta). Kasnije se grade bazilike i brojne druge građevine, a u svom najvećem izdanju obuhvaćala je ograđeno područje dimenzija 1600 x 700 m. S okolicom je brojala preko 60 000 stanovnika i odisala je duhom kozmopolitizma.
Kasnije, navalom Avara i Slavena, biva napuštena, a stanovništvo traži spas unutar zidina Dioklecijanove palače iz koje nastaje Split.
U Saloni je pronađen jedan od najpoznazijih arheoloških nalaza kod nas, Djevojka iz Salone, mramorni portret s početka 3. st., koji se sada čuva u Arheološkom muzeju u Zagrebu.