
Pag – Staza “Život na Marsu” (Life on Mars)
Napomena: Oznaka tehničke težine T1 stavljena je ako se ne koristi ferata, inače bi bila T3. Ako ćete penjati stijenu Stogaj, onda i T4. Karta je data za čitavu stazu, ali istu je moguće skratiti na više načina i time je prilagoditi svojim mogućnostima.

Kao i mnoge lokacije s naše liste želja, i ova staza je godinama čekala svoj trenutak. Bura, zima i vrućina bili su neki od uobičajenih izgovora, a i dislociranost lokacije doprinijela je stalnom odgađanju realizacije. I kako su kod mnogih lokacija ovo samo puki izgovori, ovdje ih pri odabiru termina izleta, zbog specifičnog položaja i geografskih obilježja, treba vrlo ozbiljno shvatiti. Hlada nema nigdje, a izloženost buri je najveća moguća!
“Život na Marsu” (“Life on Mars Trail”) jedinstvena je staza koja nikoga neće ostaviti ravnodušnim.
Marsova staza, Staza Marsa ili kako se službeno zove “Život na Marsu” (“Life on Mars Trail”), jedna je od najživopisnijih staza u Hrvatskoj! Ako ste proputovali stotine naših otoka, ispenjali neke od naših najpoznatijih planina i mislite da ste vidjeli baš sve i da ostatak Hrvatske čine varijacije na temu, u krivu ste. Pag je specifičan otok drugačiji od drugih, a staza Marsa je, upravo kako joj sam naziv sugerira, prikaz vanzemaljskog okoliša na Zemlji. I koliko god su asocijacije na Mars razumljive, prolazeći različitim dijelovima staze, one se mijenjaju. To više nije Mars, nego Maroko, Jordan, Arizona… ili jednostavno, naš prekrasni i jedinstveni – Pag.
Krajolici kroz koje prolazite imaju zajedničku poveznicu, ali toliko su različiti i zanimljivi da oduševljavaju i izazivaju čuđenje čitavom dužinom staze!

Sama staza može biti prilično lagana. Dužinom je prilagodljiva osobnim preferencama, kondiciji i vremenu koje imate na raspolaganju. Može biti dugačka 16 km (po potrebi i više), ali može se skratiti i na samo 4 km. Ljubitelje ferate oduševit će jedna vrlo atraktivna, postavljena iznad mora u dužini od nekih 70 m. Oni koje to ne zanima, mogu zaobilaznim putem. Dakle, staza je potpuno “konfigurabilna”!

Ono što ne bismo preporučili je silazak s markirane staze. Bez obzira što ćete na kartama vidjeti popriličan broj usporednih staza, naš savjet je da pratite oznake na terenu. Zašto? Zato što je krajolik vrlo surov i te druge staze često nemaju veze sa stazom, nego završite na sikama oštrim poput noževa ili grubom kamenjaru, gdje brzina kretanja drastično pada i “topi” onu prednost koju ste mislili ostvariti skraćivanjem staze.
Mi smo se ovaj put odlučili na jednu srednju varijantu, tako da nismo krenuli iz Metajne, zadnjeg mjesta na ovom kraju otoka, nego iz susjedne uvale, s plaže Ručica, označene kao Ulaz 2.

Staza kreće jednim strmijim usponom, a onda nastavlja uglavnom bez većih promjena visine po terenu koji je stjenovit, ali nije grub i ugodan je za hodanje. Prva postaja nam je susjedna paža Beritnica. Ovo je jedna od najslikanijih plaža. Krase je tri velike oble stijene smještene u plićaku.


Na čitavom putu do Beritnice nailazimo na nevjerojatne kamene skulpture između kojih se probijaju mali potočići. Oni sigurno presuše s dolaskom sušnog razdoblja, ali prva polovica travnja je očito bila dovoljno vlažna. Na mjestima se ne čuje ništa osim laganog žubora vode. Čarobno!

Iznad Beritnice dramatično se uzdiže vertikalna stijena Stogaj! Vidljiva je još iz daleka, te kako joj se približavate i kružite oko nje, mijenja oblik. Omiljena je destinacija penjača iz čitavog svijeta. Krajolik oko nje je spektakularan i nestvaran! Malo lokacija na svijetu može nadmašiti čudesnost ovog okoliša, kako na Zemlji, tako i na Marsu. Za one nesklone dužem pješačenju, plaža Beritnica sa Stogajem iznad nje, sasvim su opravdan cilj za doputovati od bilo kuda na Pag.


Onima koji su željni nastavka avanture, sljedeća postaja je uvala Slana. Na putu do Slane, s lijeve strane nas prate nadrealne litice, a s desne more.

U jednoj od tih litica ogroman je otvor nekakve špilje. Čini se da je nalik tunelu, odnosno da ima dva otvora. Prethodno nismo imali nikakvih informacija o njoj. Uspon do nje se čini malo strm, tako da ovaj put nismo bili spremni skretati sa zacrtanog pravca. Istražit ćemo je idući put.


Uvala Slana s plažom, nalazi se duboko ispod nas. S kraja njene plaže kreće ferata u dužini oko 70 m put istoka, odakle staza dalje nastavlja prema plaži Malin, navodno jednoj od najljepših na Jadranu, na kojoj je i poznati izvor. Ferata se u početku ne čini odveć teškom, ali joj težina drastično raste nakon prve okuke. Oni u izvrsnoj formi bi je možda mogli proći i bez pojasa, uz obavezno korištenje rukavica. Kada kažemo u “izvrsnoj formi”, onda stvarno mislimo tako, jer je ferata većim dijelom u prevjesu.
Za one koji nisu utrenirani, ne preporučujemo korištenje ferate! Za sve koji nisu izvrsno utrenirani, ali jesu solidno i bez viška su kilograma i teških ruksaka, preporučujemo korištenje opreme.
Optimalna oprema je:
- Kvalitetne rukavice – ferata je u prevjesu, tako da sajla reže ruke i klizava je od naslaga soli
- Pojas za feratu
- Konop za odmaranje – poželjno je imati kratki i duži konop za odmaranje, svaki sa svojim karabinerom. Visina sajle u odnosu na klinove varira, tako da će vam nekada trebati kraći konop, a nekada duži. Imajte u vidu da će vam trebati dosta snage da se iz visećeg položaja za odmaranje, opet navučete na sajlu, otkačite karabinere i zakačite za iduću dionicu!

Absorber (kinetički ublaživač pada) vam je ovdje nepotreban, te čak nepoželjan. Ako ostanete na njemu visiti, teško da ćete se uz njega vratiti na sajlu, a nećete se moći otkačiti za skočiti u more. U tom slučaju bi vam dobro došao oštar sklopivi nož negdje pri ruci s prednje strane pojasa, s kojim biste prerezali traku absorbera.
Što se tiče opcije pada u more, klinovi su nekih 1 – 1,5 m iznad površine, a dubina mora je također 1 – 1,5 m (varira). Moguće je da je i pliće kod jačih oseka, a treba voditi računa ako već skačete da ne skočite na neku od par stijena u moru!
Koje su alternative ferate?
Ako vam je more dovoljno toplo, postoji opcija skidanja u kupaće i proći tih 60 m kroz more pješke.
Neki spominju obilazak po vrhu brda i spust siparom do nastavka staze uz more. Nismo provjerili da li je to moguće. To je improvizacija, pa je uzmite s dozom opreza.

Ukoliko vam nijedna od ovih opcija nije zanimljiva, najelegantnije je da put Malina nastavite stazom koja ide sredinom otoka, istom onom kojom biste se i vratili.
Kako čitava staza čini svojevrsnu osmicu, iznad uvale Slana nalazi se raskrižje (centar osmice). Od tu put istoka vodi staza do plaže Malin, a lijevo put koji se drugom stranom otoka vraća nazad prema Metajni. Taj dio puta, prolazi kroz čaroban krajolik totalno drugačiji od dotad viđenog!


Spomenuto raskrižje iznad uvale Slana, nalazi se na mjestu gdje je za vrijeme Drugog svjetskog rata bio koncentracioni logor. Ostaci građevina još su uvijek vidljivi, a križ na jednoj uzvisini je nijemi podsjetnik nekih strašnijih vremena i opomena da idilu u kojoj sada živimo ne uzimamo zdravo za gotovo, već da trajno radimo na njoj. I danas vidimo na primjerima ratova koji se događaju da je ta idila u kojoj smo uljuljkani, vrlo krhka i u tren se moža pretvoriti u distopijski svijet mraka i očaja.
“Život na Marsu” je staza koja nikoga neće ostaviti ravnodušnim. Prilagodljiva je i daje mogućnost onima koji nisu neki planinari i nemaju kondicije da iskušaju nešto nevjerojatno i nesvakidašnje. S druge strane pruža dovoljno izazova i za avanturiste, iskusne planinare i penjače, koji ovdje mogu provesti čitav dan u raznolikim aktivnostima. Ako tome dodamo i mogućnost kupanja na izoliranim plažama, riječ je o jedinstvenoj stazi u svakom pogledu!





























































