Ostrog – dom slobodnih, predmet ratova Trogira i Splita
Biti slobodan i vlasnikom plodne zemlje nekoć je bio veliki privilegij. Didići, slobodni vlasnici zemlje, imali su u to vrijeme poseban status, a naseljavali su područje od Poljica do Trogira. Sjedište im je bilo u starom selu Ostrogu na grebenu Balavan (259 m), podno Kozjaka. U ravni sela prema moru, bijaše postavljen kameni stup. Poznat kao “Stup pod Ostrogom”, prvi put se spominje u 13. stoljeću, a predstavljao je granicu između dvaju interesnih sfera – Splita i Trogira. Stup se danas nalazi na istom mjestu u istočnom dijelu Kaštel Lukšića.
Ostrog (storgь) – staroslavenski naziv za stražu
Didći su očito bili trn u oku i Splićanima i Trogiranima, a njihova plodna zemlja veliko iskušenje, jer u više su navrata oko nje vodili ratove. Zanimljivo je da su akteri povijesnih “igrokaza” bili mnogi tadašnji velikani europske “kazališne scene”, od Mlećana, Crkve, Turaka, Tatara / Mongola, pa do kralja Bele IV.
Jedan od igrokaza, ili bolje reći činova povijesne drame, počinje 1226., kada tadašnji nadbiskup Guncel područje Ostroga proglašava posjedom Splitske nadbiskupije. Didići se očito nisu slagali s takvom odlukom, pa utvrđuju selo kamenim zidom. Nadbiskup poziva humskog kneza Petra koji sa 3000 vojnika kreće u opsadu Ostroga. Osvajači razaraju selo, ruše crkvu sv. Lovre, groblje didića biva uzorano i kosti razbacane. Nadbiskup je očito bio naglog karaktera u primjeni svoje vjere i uvjerenja.
U jednom drugom igrokazu, Splićani dižu flotu brodova kojom opsjedaju Trogir. Trogir, dobro utvrđen, opasan zidinama i omeđen kulama, uspjeva se obraniti.
I tako ljudima u polju podno Kozjaka nikada nije bilo dosadno. Nagledali su se, a i sudjelovali u brojnim činovima te povijesne drame. Ostrog, davno opustošen i raseljen, ostaje zaboravljen. Potomci nekadašnjih didića, pod navalama Osmanlija, povlače se u plemićke kaštele na obali.
Rekonstruirana crkva sv. Lovre i arheološke iskopine južnije od nje, nijemi su svjedoci burne prošlosti na grebenu podno Kozjaka, s kojeg se pruža pogled, lijevo na Split, a desno na Trogir. Plodno polje, nekoć predmetom želja, danas dobrim dijelom zapušteno i urbano devastirano, uljepšava vizuru naše obale svim ljubiteljima oku ugodnog.