Mlin na Muri (Žabnik)
Na spomen Svetog Martina na Muri, većini ljudi će prva asocijacija biti njegove toplice – Toplice Sveti Martin. Hrvatska, posebno njen sjeverni dio i Slavonija, bogata je termalnim izvorima oko kojih su se, još od rimskog doba, formirala kupališta i lječilišta. Bizovačke, Daruvarske, Istarske, Krapinske, Stubičke, Tuheljske, Varaždinske toplice… Lista je to s ogromnom mogućnošću izbora kada je u pitanju uživanje u termalnim kupkama, bazenima i vodenim parkovima, ali i potencijal koji ni iz bliza nije iskorišten u dovoljnoj mjeri, niti turistički, niti energetski.
Osim toplica, Svetog Martina na Muri i okolica obiluju mnogim drugim zanimljivim lokacijama koje vrijedi posjetiti. Jedna od takvih je sasvim sigurno i Mlin na rijeci Muri.
Mlinovi su nekoć prehranjivali čitav Međimurski kraj. Na Muri ih je bilo i do stotinu. U davna vremena mlinovi bi bili instalirani na trupcima zvanim “kompi”. Postavljani su tamo gdje je rijeka bila najbrža, a za kopno su bili vezani čvrstim konopima. Zadnji mlin ugasio se sredinom 80-ih godina prošlog stoljeća.
Posjetitelji ovdje mogu obići etnografsku zbirku, prošetati jednom od pješačkih i biciklističkih edukativnih staza, kojih ima na kilometre uzvodni i nizvodno, te osjetiti čari splavarenja. Splavi su na rijekama prije pojave mostova bile jedina veza između dvaju obala.
Za one najmlađe uređeno je dječje igralište.
Čitavo područje obiluje bujnom vegetacijom i bogatom faunom. Patke i labudovi su klasična postava, ali mi smo vidjeli i mnoštvo drugih ptica, pa čak i dabra.
Nedaleko se nalazila i ergela međimurskih konja, koja je nakon velikih poplava izmještena, te je mi u proljeće 2024. još uvijek nismo mogli obići na njenoj staroj lokaciji.
Uz sve navedene sadržaje, ovdje bi se mogao provesti čitav dan. Malo nas je začudilo da te proljetne subote u 10 h ujutro ništa od zatvorenih sadržaja nije radilo. Čak niti skela preko Mure. Ostalo nam je istraživati i uživati u šetnji prirodom.