
Manojlovački slapovi – 60 metarski slap na rijeci Krki

Većina na spomen rijeke Krke ima asocijaciju na Skradinski buk i otok Visovac. Mnogi su čuli da na sjeveru ima još nekakav slap, misleći na Roški, ali činjenica da još dalje na sjeveru postoji slap visine 60 m, redovito izaziva čuđenje. Za Manojlovačke slapove nije čuo nitko koga znamo, što je svakako poražavajuće. O Bilušića buku i drugim slapovima ne moramo niti govoriti.
Slap visine 60 m u susjedstvu za koji nitko nije čuo!?

Na livadi pored glavne ceste postoji veliki parking. Lijepo uređenom stazom dolazi se do vidikovca koji se diči činjenicom da je, za vrijeme posjeta Dalmaciji, u ljepotama slapa uživao i sam car Franjo Josip I., zajedno sa suprugom Elizabetom, u čast čega je postavljena i spomen ploča.

S vidikovca se osim na slapove, pruža pogled i na tok rijeke Krke. Na drugoj strani rijeke primijetit ćete vijugavu staza koja inače kreće s ove pozicije 44.010775354325055, 16.034546595306683. Ukoliko imate vremena, svakako se isplati prošetati se njome.
Tijekom posjeta Manojlovačkim slapovima, neki se zadovolje samo vidikovcem. Vidjeli smo ih popriličan broj. To je velika greška, jer ova lokacija nudi i puno impresivnije stvari!
Od vidikvca se treba vratiti dio staze, a onda skrenuti desno nizbrdo. Ovom stazom se spajate na put koji vodi direktno od parkinga i ide nizbrdo prema slapovima.

Nakon nekog vremena dolazi se do račvanja. Desno se spušta ka slapovima, a lijevo uz liticu vodi jedna od najatraktivnijih staza u Hrvatskoj! Staza nije dugačka, ali prolazi kroz krajolik koji bi više priličio scenografiji kanjona Colorada. Litice, stijene, usjeci s galerijama i vidikovci… Svaki korak otkriva nešto novo. Ovo nikako nismo očekivali!


U ponoru ispod smjestila se pitoreskna dolina ukrašena tirkiznim jezerom. Energija koja ovdje vlada je toliko opuštajuća i meditativna da čovjek zaboravi na protok vremena. Kako u ovaj dio kanjona zalazi manji broj turista koji se uglavnom kupe oko slapa, moguće se totalno isključiti i nesmetano uživati u krajoliku.


Oni željni penjanja naći će pregršt dobrih smjerova za iskušati svoje vještine.




Kada se vratite do posljednjeg raskrižja koje ste prošli, dalje se možete spustiti do samih slapova.


Uz rijeku se mogu pronaći ostaci više vodenica zaraslih u bršljan.





Malo dalje, uskom stazom dolazi se do vidikovca s kojeg se može vidjeti veliki slap od gore. Ovdje treba biti malo oprezniji, jer ne postoji ograda.


Za vidjeti slap od dolje, treba se vratiti do znaka zabrane. Znak je postavljen s razlogom, jer do sada se prolazilo “turističkim” stazama, koje su uglavnom dobro uređene i osigurane.

Za spustiti se ispod velikog slapa, prvo se prolazi kroz još jednu urušenu vodenicu, a onda se kroz “vrata” izlazi na stazu koja postaje strmija i koja na mjestima više sliči nekakvoj vododerini.



Na jednom dijelu nailazimo na konop koji olakšava spust, ali i kasniji povratak. Uvjeti na stazi sigurno umnogome ovise o vremenskim prilikama. Nakon većih kiša, vjerojatno je sve puno blata i klizavo. Spust je lagan, ali oprez je svakako potreban i ako se ne osjećate sigurno nemojte se upuštati u nešto što se može iskomplicirati.


Spustom se dolazi u samo podnožje slapa. Ovdje se osjeća sva njegova silina!


Staza nastavlja malo dalje nizvodno gdje se dolazi do mjesta s kojeg se može vidjeti veliki Manojlovački slap u svoj svojoj punini.

Oblaci kapljica i obrasle stijene uokvirene brzacima stvaraju čaroliju kakvu se ne očekuje doživjeti u Europi, nego u nekim puno divljijim i egzotičnijim krajevima svijeta. Fotografije to jednostavno ne mogu vijerno dočarati. To se mora osjetiti! Ovo mjesto i doživljaj su jedinstveni!


Pri posjetu slapovima svakako iskoristite priliku za posjet i Burnumu, ostacima rimskog logora i amfiteatra koji se nalazi na dva lokaliteta u neposrednoj blizini, jedan lijevo, a drugi desno od skretanja za slapove. Tijekom sušnih mjeseci Manojlovački slapovi znaju presušiti zbog akumulacija obližnje hidroelektrane Miljacka, tako da svakako vodite računa pri planiranju izleta. Mi smo bili krajem ožujka i vode je bilo u izobilju.

























