Lunjski maslinici (Vrtovi lunjskih maslina)
Maslina u Dalmaciji, ali i diljem Mediterana ima status božanstva. Ona je neraskidivo isprepletena s poviješću tih prostora i igra vrlo važnu ulogu, ne samo u prehrani, nego i u kulturi, tradiciji i životu općenito.
Duž obale i po otocima može se naći raznih maslinika – održavanih i neodržavanih, tek zasađenih i onih starih…
Ali, ako želite vidjeti najimpresivniji nasad maslina, ne samo kod nas nego uopće, morate se zaputiti do Luna, malog mjesta na sjeveru otoka Paga. Tu ćete pronaći maslinik koji je poput umjetničke galerije na otvorenom u kojoj su eksponati prastare masline najmaštovitijih oblika, koje je sama priroda oblikovala tisućama godina!
Lunjski maslinik ima najveći broj tisućljetnih maslina na svijetu!
Kao glavne zvijezde te galerije u kršu, na tablama i u literaturi, ističu se dvije masline starosti 1600 i 2000 godina.
Ako ste od onih koji će protrčati kroz maslinik kako bi vidjeli samo njih ili ovdje dolazite radi fotografiranja, ovo nije mjesto za vas. Ovo je mjesto kojem treba pristupiti s dozom poštovanja, mjesto koje se obilazi polako i u kojem se uživa u svakom njegovom kutku. Mjesto je to nevjerojatne ljepote i simbolike, na kojem se valja zamisliti nad prolaznošću života, nad poviješću i vremenima kroz koja su se generacije prije nas jednako divile ovim nijemim svjedocima u sjenama njihovih krošanja. Svako stablo je prekrasno i vrijedno pažnje. Kada stavite ruku na njegovo deblo, dodirujete samu povijest. Povezujete se s onima koji su to isto činili tisuću godina prije vas.
Ova stabla su svjedočila usponima i padovima država i carstava i nije bitno koje od njih je starije od ostalih.
Umjetnička djela u vidu prastarih maslina obilikovana tisućama godina u ovoj svojevrsnoj galeriji na otvorenom!
Tuda su prolazile vojske, putnici, trgovci i hodočasnici. Tu su odrastala neka druga djeca koja su svoje snove, želje i znanja utkali u ono što mi danas baštinimo. Ulje ovih stabala možda se i danas krije negdje na dnu mora zapečaćeno u antičkim amforama.
Ove masline su vidjele i čule toliko toga i sada stojite tu i gledate jedni druge. Svaka od njih bi mogla ispričati svoju priču, kao što bi priča svakog čovjeka o ovom veličanstvenom mjestu bila drugačija. Te priče nemojte čitati s Google recenzija, jer priča “došli smo ljeti oko podne i bilo je prevruće” nije priča koja zavrjeđuje da se pročita, a još manje zavrjeđuje da stoji u kontekstu opisa ovog mjesta. U Lunjske maslinike morate doći osobno i sami pronaći svoju priču.
Tehničke informacije
Postoje dva službena ulaza u Lunjske maslinike. Međusobno su udaljeni 1,5 km cestom.
Ulaz 1 (lokacija: https://goo.gl/maps/ozJF24bKtiiwWfg1A) je prvi ulaz do kojeg dolazite vozeći se cestom prema Lunu. On je bliži “Lunjskoj čipki”, maslini specifično spletenog debla.
Ulaz 2 (lokacija: https://goo.gl/maps/UhGNfQdxQfUMADZGA) nalazi se u samom mjestu Lunu i bliži je najstarijim stablima maslina. 1600 godina stara maslina udaljena je oko 450 m od ulaza, a od nje se nastavlja još 480 m prema jugoistoku do masline stare 2000 godina. Od tu ima nekih 1,4 km do “Lunjske čipke” koja se nalazi 200 m od ulaza 1.
Za ulaz unutar radnog vremena plaća se simbolična ulaznica. Ako dođete van radnog vremena, ne postoji kapija niti će vam netko braniti razgledavanje.
Za obilazak čitavog maslinika pješke trebalo bi odvojiti bar 2 sata. U jednom smjeru ima oko 3 km, ali stajanja i divljenja će biti mnogo. Ako bismo baš morali birati ulaz za najbrže vidjeti najzanimljiviji dio maslinika, odabrali bi ulaz 2 (onaj bliži mjestu), ali bi svakako stali i na ulaz 1 i spustili se 200 m za vidjeti “Lunjsku čipku”.
Pred ulazima ima dovoljno mjesta za parkiranje, bar van sezone. Tu se također mogu kupiti suveniri, lokalni proizvodi i okrijepiti se u restoranu.
Po čitavom vrtu postavljeni su putokazi do “glavnih atrakcija”, a ako želite lakše obići maslinik, moguće je unajmiti električna vozila.