Crkva sv. Agneze (Stari Rakalj)
Legenda kaže da su jedne tamne burne noći Benečani pristali svojim brodovima u luku “pod Starin Rakljon”. Benečani bijahu podanici mletačke pokrajine Istre za vrijeme austrijsko-mletačke političke podjele poluotoka. Ušuljali su se u grad, s crkve skinuli zvona, spustili ih niz dragu i ukrcali na brodove. Međutim, sveta “Agnija” im nije dala da zvona ponesu, nego su brodovi sa zvonima i svim mornarima potonuli na najdubljem mjestu u moru, baš podno same crkve.
I kad zakuha jugo i muklo udara u pećine, još uvijek se može čuti zvuk zvona iz mora. Stare žene kažu da se i u burnim noćima i dan danas čuje zvonjava iz dubine.
Priče o zvonjavi iz dubine nisu rijetkost. Imamo ih i u legendi o potopljenom gradu pored Vrulje kraj Brela. Takve priče su sigurno ljudima od davnina stvarale jezu i potpirivale maštu. Nekoć nije bilo ni struje ni modernih oblika zabave. Navečer su se uz vatru pričale raznorazne priče koje bi povratku kući u burnim zimskim noćima davale dodatnu dozu adrenalina. Bila su to vremena u kojima su noću šetali vukodlaci, vile i vještice. Svaka grana, svaki grm su se činili sumnjivi, a vjerojatno se mnogima pričinjavala i zvonjava sa dna mora.
Crkva / kapelica sv. Agneze datira iz 1495. godine i nalazi na brdu iznad rta Sv. Mikula, pored Raškog zaljeva. Odmah pored nje nalaze se ruševine starog kaštela Stari Rakalj. Kaštel vjerojatno datira iz 11. stoljeća, a nakon njegove propasti, stanovnici sele u “novi” Rakalj koji je i danas nastanjen.